Home

INDIVIDUAL PLAYER AWARDS

 

 

 

 

 

UNITED SOCCER COACHES CT PLAYER OF THE YEAR

 

 

 

 

Scott Testori 

Hand HS

CT Rush Shoreline 2002 Boys

 


 

UNITED SOCCER COACHES ALL-AMERICAN SELECTION

 

Image result for ALL AMERICAN SOCCER UNITED SOCCER

 

 

Scott Testori 

Hand HS

CT Rush Shoreline 2002 Boys

 


 

UNITED SOCCER COACHES ALL-NEW ENGLAND SELECTIONS

 

  Related image

 

 

Brendan Montano

Xavier HS

CT Rush Shoreline 2002 Boys

 

Jaden Finkel-Hozer

Pomperaug High School

CT Rush Elite 2003 Boys

 

Scott Testori 

Hand HS

CT Rush Shoreline 2002 Boys

 

Caitlin Slaminko

Ridgefield HS

CT Rush Elite 2002 Girls

 

 


 

 

 

 

 

CSCA PLAYER OF THE YEAR

 

 

     

 

Scott Testori 

Hand HS

CT Rush Shoreline 2002 Boys

 


 

 

CSCA ALL-STATE - BOYS

 

 

Prep School

Tife Agunloye- Choate Rosemary Hall- Shoreline 2002 Boys

Owen Kempton- Cheshire Academy- Shoreline 2002 Boys

Russell Tevie- Cheshire Academy- Shoreline 2002 Boys

Jaiden Paniagua-Chase Collegiate- Elite 2003 Boys

Conrad Coyanda- Parkzes-Elite 2003 Boys

 

Class LL

Brendan Montano- Xavier HS- Shoreline 2002 Boys

Aldo Barragan- West Haven HS- Shoreline 2002 Boys

Jaden Finkel-Hozer- CT Rush Elite 2003 Boys

 

 

Class L

Aiden Buchanan- Guilford HS- Shoreline 2002 Boys

Michael Zizzadoro- Wilton HS- Southwest 2002 Boys

Scott Testori- Hand HS- Shoreline 2002 Boys

 

Class S

Shon Ryan- Old Saybrook HS- Shoreline 2002 Boys

Anthony Gavrilovic- Coginchaug HS- Shoreline 2002 Boys

 


 

 

Image result for cGsca soccer

 

 

 

 

 

CGSCA ALL-STATE - GIRLS

Class LL

Faith Arnold- Ridgefield HS - Elite 2003 Girls

Caitlin Slaminko- Ridgefield HS - Elite 2002 Girls

 

Class L

Caitlin Lewis- Pomperaug HS- Elite 2003 Girls

 

Class M

Morgan Dodge- Watertown HS- Elite 2002 Girls

Kedarjah Lewis- Haddam-Killingworth HS - CT Rush Elite 2002 Girls

 

Class S

Alyssa Hebb- Holy Cross HS- CT Rush Central 2003 Girls

 


 

 

 

Related image

 

 

 

GAMETIMECT ALL-STATE - BOYS

First XI

Michael Zizzadoro- Wilton HS- Southwest 2002 Boys

Scott Testori- Hand HS- Shoreline 2002 Boys

 

Second XI

Jason Wallack- Hand HS- Shoreline 2002 Boys

 

 

 

GAMETIMECT ALL-STATE - GIRLS

First XI

Caitlin Slaminko- Ridgefield HS- Elite 2002 Girls

 


 

 NY LEAGUE CONFERANCE 2-C PLAYER OF THE YEAR 

 

Katie Labriola- John Jay- CT Rush Elite 2003 Girls

 


 

 

Related image

 

 

FCIAC CONFERENCE BOYS AWARDS

First Team

Michael Zizzadoro- Wilton- CT Rush Southwest 2002 Boys

 

Fall East

Connor Uitterdijk- Wilton- CT Rush Southwest 2002 Boys

Karl Pfeiffer- Wilton- CT Rush Southwest 2002 Boys


 

FCIAC CONFERENCE GIRLS AWARDS

 

First Team

Caitlin Slaminko – Ridgefield- CT Rush Elite 2002 Girls

Faith Arnold – Ridgefield- CT Rush Elite 2003 Girls

Julia Bragg – Ridgefield- CT Rush Elite 2004 Girls

Madeline Wecker – Wilton-  CT Rush Elite 2003 Girls

 

Second Team

Annie Stook – St. Joseph- CT Rush Elite 2003 Girls

Grace Michalowski – Ridgefield- CT Rush Elite 2003 Girls

Ashley Carbonier – Wilton- CT Rush Elite 2002 Girls

 

Honorable Mention

Brien McMahon – Peyton Korzenik 

Ridgefield – Charlotte Kemp, Eva McKinley

Wilton – Elizabeth Connolly

 


 

 

Eastern Connecticut Conference

 

 

ECC CONFERENCE BOYS AWARDS


DIVISION I 1ST TEAM

East Lyme- Kurt Mahlke- CT Rush Shoreline 2002 Boys




ECC CONFERENCE GIRLS AWARDS

 

DIVISION I 1ST TEAM

East Lyme- Margaret Dunne- CT Rush Shoreline 2003 Girls

East Lyme- Karenna Kung- CT Rush Shoreline 2003 Girls

 

DIVISION III 1ST TEAM

St Bernards- Caroline Codner- CT Rush Shoreline 2002 Girls

 

DIVISION II HONORABLE MENTION

Waterford- Mckenzie Gregory- CT Rush Shoreline/Elite 2004 Girls

 

DIVISION II SPORTSMANSHIP AWARD

Stonington- Emma Anderson- CT Rush Elite 2002 Girls

 

Player of the week

Margaret Dunne-CT Rush Shoreline 2003 Girls

Caroline Codner- CT Rush Shoreline 2002 Girls

McKenzie Gregory-CT Rush Shoreline/Elite 2004 Girls

 


 

 

 

 

SCC CONFERENCE BOYS AWARDS

 

1ST TEAM

Chris Porte (Daniel Hand), Shoreline 2002 Boys

Scott Testori (Daniel Hand), Shoreline 2002 Boys

Jason Wallack (Daniel Hand),Shoreline 2002 Boys

Aidan Buchanan (Guilford Shoreline 2002 Boys

Aldo Barragan (West Haven), Shoreline 2002 Boys

Brendan Montano (Xavier) Shoreline 2002 Boys

 

Player of Year: Scott Testori (Daniel Hand). Shoreline 2002 Boys

 

SCC CONFERENCE GIRLS AWARDS

 

1ST TEAM

Lily Riccio (Guilford)

 


 

 

  SHORELINE CONFERENCE BOYS AWARDS

 

1ST TEAM

Shon Ryan - Old Saybrook- Shoreline 2002 Boys

Alex Kadlof -Morgan - Shoreline 2002 Boys

Anthony Gavrilovic -Coginchaug - Shoreline 2002 Boys

Sean Caffertty Morgan Elite 2003 Boys

 

2nd Team

Ben Williams- Haddam Killingworth - Elite 2003 Boys

 

SHORELINE CONFERENCE GIRLS AWARDS

 

1st Team

Kadarjah Lewis- Hadden Killingworth- CT Rush Elite 2002 Girls

Kaitlyn Parri- Hadden Killingworth- CT Rush Elite 2003 Girls

 


 

 

 

 

 

 

SWC CONFERENCE BOYS AWARDS

 

1st Team

Jaden Finkel-Hozer- Pomperaug- CT Rush Elite 2003 Boys

 

Colonial

Corey Magro- Bethel - CT Rush Elite 2005 Boys

Colin Coelho-Pomperaug- CT Rush Central 2002 Boys

 

 

SWC CONFERENCE GIRLS AWARDS

1st Team

Sydney O’Connor -New Fairfield - CT Rush Elite 2003 Girls

Caitlin Lewis - Pomperaug- CT Rush Elite 2003 Girls

 

All SWC Academic Team

 

Sydney Weiss- Pomperaug- CT Rush Elite 2004 Girls

Caitlin Lewis- Pomperaug- CT Rush Elite 2003 Girls

 

All Colonial Team 

 

Emma French- Masuk- CT Rush Elite 2002 Girls

 


 

 

 

NVL CONFERENCE BOYS AWARDS

 

ALL NVL

Manny Silva- Naugatuck HS-CT Elite 2003 Boys

 

NVL CONFERENCE GIRLS AWARDS

 

ALL NVL

Alyssa Hebb- Holy Cross- CT Rush Central 2003 Girls

Malena LaCapra- Watertown- CT Rush Elite 2002 Girls

Morgan Dodge- Watertown- CT Rush Elite 2002 Girls

 


 

 

BERKSHIRE CONFERENCE BOYS AWARDS

 

1st Team

Zachary Barown -  Northwestern Regional 7- CT Rush Central 2002 Boys

Kyle Valickis- Gilbert- CT Rush Central 2002 Boys

Zachary Thompson-Nonnewaug- CT Rush Elite 2003 Boys

Aiden Colby -Nonnewaug - CT Rush Elite 2003 Boys

 

Berkshire Scholar Athletes: Zachary Barown, Aiden Colby

 

 

BERKSHIRE CONFERENCE GIRLS AWARDS

1st Team

Zoe Zappone- Terryville HS - CT Rush Elite 2004 Girls

 

2nd Team

Skyla Starziski- Nonnewaug HS- CT Rush Central 2003 Girls

Ella Demers- Litchfield HS- CT Rush Central 2003 Girls

 


 

NEW YORK LEAGUE GIRLS AWARDS

 

All Section

Katie Labriola- John Jay- CT Rush Elite 2003 Girls

 

All Section Honorable mention

 

Lauren Munoz- CT Rush Elite 2003 Girls

 

 

All League

 

Lauren Munoz- CT Rush Elite 2003 Girls

 

Katie Labriola- John Jay- CT Rush Elite 2003 Girls

 


 

 

NEW HAVEN REGISTER ALL-AREA TEAM

Aidan Buchanan -Guilford

Scott Testori - Daniel Hand  ** Also named New Haven Register Area MVP

Jason Wallack- Daniel Hand

Robert Tullonge- Hopkins

Shon Ryan- Old Saybrook

 


 

 

 

 

 

NEPSAC Girls

 

All Nepsac Team- Alex Angelini-Christian Heritage- CT Rush Elite 2004 Girls

 

The Housatonic Valley Athletic League All-League Team- Alex Angelini

 

All Star Team

Jordyn O’Driscoll- Christian Heritage- CT Rush Elite 2002 Girls

Katalina Mancione- Wooster School- CT Rush Elite 2003 Girls

 

Honorable Mention

Ella O’Meara- CT Rush Elite 2004 Girls

 


 

NEPSAC BOYS

 

All Star Team

Jaden Paniagua- Chase Collegiate- CT Rush Elite 2004 Boys

Conrad Coyanda- Parkzes- Chase Collegiate- CT Rush Elite 2003 Boys

 

All State

Jaden Paniagua-Chase Collegiate- CT Rush Elite 2004 Boys

Conrad Coyanda- Parkzes- Chase Collegiate- CT Rush Elite 2003 Boys

 


 

TEAM AWARDS

 

CT RUSH HAD OVER 50 PLAYERS IN STATE CUP FINALS ACROSS BOYS AND GIRLS DIVISION IN 2019.

 

 

SOUTH KENT PREP BOYS SOCCER- NEPSAC CHAMPIONS

 

 

CT Rush players Noah Pote, Nate Bartoli, Steven Pickering

 


 

 

HAND HS BOYS SOCCER- CLASS L STATE CHAMPS

 

 

 

 

CT Rush Coaches Greg Cumpstone, Liam Islieb & Ryan Wallack

 

CT Rush Players Scott Testori, Chris Porte, Jason Wallack, Jack Wilderman, Lucas Vest, Rhett Newton, Roman Barahana

 


 

OLD SAYBROOK HS BOYS SOCCER- CLASS S STATE CHAMPS

 

Old Saybrook beat Holy Cross 3-1 in overtime in the Class S state championship game at Veterans Field, New Britain on Saturday, Nov. 23, 2019. (Pete Paguaga, Hearst Connecticut Media)

 

 

CT Rush Players , Shon Ryan, Jayson Rankin, Avery Appiah, Cody DeAngelo, Nicholas Rothman, Cameron DeAngelo


GUILFORD GIRLS HS GIRLS SOCCER- CLASS L STATE CHAMPS

 

 

<p>Guilford team members pose with the CIAC trophy after beating East Lyme during CIAC State Girls Soccer Tournament action in Hartford, Conn., on Saturday Nov. 23, 2019.</p>

 

CT Rush Players

Lexie Greene, Sophia Gabriel, Lily Riccio, Kelsey Lynch, Amelia Rattet, Olivia Mcmahan, Emma Mcsweet, Olivia St Marie, Moira Kellahar, Angie Rusconi,Abby Moore, Audrey Kamen

 


 

HOLY CROSS GIRLS HS GIRLS SOCCER- CLASS S STATE CHAMPS

 

<p>Holy Cross is the Class S girls soccer state champion after beating Old Lyme 1-0 at Veterans Stadium, New Britain on Saturday, Nov. 23, 2019. (Pete Paguaga, Hearst Connecticut Media)</p>

 

CT Rush Coach Phil Mongoluzzo

 

 

CT Rush players Emma Devico, Alexa Diorio, Alyssa Hebb, Jenna Debiase, Delia Murphy

 

 

 

GUILFORD BOYS HS GIRLS SOCCER- SEC CHAMPIONS

 

CT Rush players Aiden Buchanan, Anthony Ippolito, Evan Leman, Nathanial Pizzuti

 


GUILFORD GIRLS HS GIRLS SOCCER- SEC CHAMPIONS

 

 

CT Rush Players

 

Lexie Greene, Sophia Gabriel, Lily Riccio, Kelsey Lynch, Amelia Rattet, Olivia Mcmahan, Emma Mcsweet, Olivia St Marie, Moira Kellahar, Angie Rusconi,Abby Moore, Audrey Kamen

 

OLD SAYBROOK / MORGAN HS BOYS SOCCER- SHORELINE CO-CHAMPIONS

 

 

CT Rush Players Old Saybrook

Shon Ryan, Jayson Rankin, Avery Appiah, Cody DeAngelo, Nicholas Rothman, Cameron DeAngelo

CT Rush Players Morgan

Alex Kadlof, Sebastian Kadlof, Sean Cafferty, Josh Kennedy, Nathanial Rice, Matt Gardner, Nicholas Boudreau

 


 

HADDAM-KILLINGWORTH GIRLS HS GIRLS SOCCER- SHORELINE CHAMPIONS

 
 
CT Rush Players KK Parri, Kedarjah Lewis
 

POMPERAUG HS BOYS SOCCER- SWC CHAMPIONS

 

CT Rush Coaches Joseph Mancini, Corrado Perugini

 

CT Rush Players Jaden Finkel-Hozer, Colin Coelho, Cole Breyer, Christopher Capozzi

 


 

NAUGATUCK HS BOYS SOCCER- NVL CHAMPIONS

 

 

CT Rush Players Manny Silva, Chad Mahler

 


 

HOLY CROSS GIRLS HS GIRLS SOCCER- NVL CHAMPIONS

 

 

CT Rush Coach Phil Mongoluzzo

 

CT Rush players Emma Devico, Alexa Diorio, Alyssa Hebb, Jenna Debiase, Delia Murphy

 


NONNEWAUG HS BOYS SOCCER- BERKSHIRE LEAGUE CHAMPIONS

 

 

CT Rush Players Aiden Colby, Zachary Thompson

 


CHASE COLLEGIATE BOYS SOCCER- HVAL CHAMPIONS

 

 

CT Rush Players Patrick Osieki, Jaiden Paniagua, Conrad Coyanda-Parkzes

 


HOPKINS SCHOOL BOYS SOCCER- FAAC CHAMPIONS

 

 

CT Rush Players Henry Glover, Robert Tullonge,  Michael Imevbore Jr.


CHRISTIAN HERITAGE GIRLS SOCCER- HVAL CHAMPIONS

 

CT Rush Coach John Egan

CT Rush Players Alex Angelini, Jordyn O'Driscall